Του… πηγαίνουν τα πέναλτι!

Δημοσιεύθηκε: 30 Μαρτίου 2016

Για τρίτη φορά φέτος ο Ιάλυσος τα κατάφερε περίφημα στη «ρώσικη ρουλέτα» και με τον Τίμο Λουτριώτη να αποκρούει δύο πέναλτι κέρδισαν στο Κερατσίνι με 4-3 (ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν με 1-1).

Με «κρύο» αίμα και συγκέντρωση όταν έπρεπε, ο Γ.Α.Σ. άντεξε για 75 λεπτά με παίκτη λιγότερο και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Πλύγκο. Συγκεκριμένα ο Χειμωνέττος σούταρε, ο τερματοφύλακας του Κερατσινίου δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Πλύγκος από κοντά έκανε το 0-1. Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 20’ το σουτ του Φούντα έφυγε λίγο άουτ. Το Κερατσίνι έχασε κι άλλες ευκαιρίες και στο 33’ ο Χανιώτης σε θέση τετ α τετ νίκησε τον Λουτριώτη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Τα πράγματα για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έγιναν ακόμη χειρότερα, αφού λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Κοκκίνης, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Παρά το γεγονός αυτό, οι «ερυθροκίτρινοι» άντεξαν στην πίεση του Κερατσινίου. Όπως είναι εύλογο οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 70’ ο Λουτριώτης έσωσε την εστία του από το σουτ του Τουρνά, ενώ στο 82’ «έβγαλε» το σουτ του Μπατή. Στην παράταση ο Μαργιώλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λουτριώτη, ενώ στο 105’ η κεφαλιά του Χανιώτη έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι… Παρά την κούραση, ο Γ.Α.Σ. άντεξε, πήγε το παιχνίδι στα πέναλτι και… φυσικά κέρδισε!