Τοξοβολία: «Ασημένιος» ο Αερικός στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Το άστρο του Χρήστου Αερικού έλαμψε (και) στο Παγκόσμια πρωτάθλημα τοξοβολίας, που διεξήχθη στην Άνκαρα της Τουρκίας.

Ο 19χρονος τοξοβόλος στο σύνθετο τόξο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, χαρίζοντας έτσι ακόμη μία διάκριση στον ελληνικό αθλητισμό.

Ο Αερικός ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου καθώς στον τελικό ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ούγγρο Viktor Orosz.

Η μάχη μεταξύ των δύο αθλητών ήταν άκρως συναρπαστική με τον Αερικό να ολοκληρώνει με 146/150 και τον Orosz με 147/150…Καθοριστικό ήταν το τέταρτο σετ με τον Έλληνα τοξοβόλο να ξεκινάει με 9 και τον Ούγγρο να μετράει στα τελευταία δύο σετ 60/60.

Για τον φοιτητή από το Ντέμπρετσεν αυτός ήταν ο τρίτος παγκόσμιος τίτλος μετά από αυτό τον περασμένο Ιούνιο (Ανοιχτού Χώρου) στο Yankton (ΗΠΑ), αλλά και το χρυσό μετάλλιο στη Γαλλία (Κλειστού Χώρου) τον Μάρτιο του 2014.

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 7 Μαρτίου 2016, 14:14