«Δείξαμε χαρακτήρα και κερδίσαμε με την άμυνά μας»

Η αποτελεσματική άμυνα και ο αγωνιστικός χαρακτήρας που φανέρωσε το σύνολό του, αποτέλεσαν τους λόγους που ο Ολυμπιακός έφυγε απόψε νικητής από το Αλεξάνδρειο απέναντι στον Αρη, σύμφωνα με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων», ανέφερε: «Κερδίσαμε κόντρα σε ένα πολύ αξιόμαχο αντίπαλο. Ο Αρης έχει ανέβει επίπεδο. Γνωρίζαμε από την αρχή ότι η ατμόσφαιρα του γηπέδου θα είναι πιεστική για τους παίκτες μας. Ελέγξαμε στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, αν και χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ ακόμα και λέι-απ. Ο Αρης έκλεισε στη ρακέτα και μας έδωσε τα σουτ, τα οποία, όμως, δεν βρήκαν στόχο.

Με την πολλή καλή μας άμυνά, όμως, περιορίσαμε τον Αρη και αυτό πιστεύω ήταν το κλειδί της νίκης. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης έκανε ένα ξέσπασμα, ευστοχώντας στα τρίποντα με τον Οκάρο Ουάιτ. Γενικά στην 3η περίοδο ο Αρης έβαλε πολλά σουτ και πήρε προβάδισμα έξι πόντων, 61-56, σ’ ένα κρίσιμο σημείο. Εκεί, δείξαμε χαρακτήρα και με πολύ καλή άμυνα για 2-3 λεπτά δε δεχτήκαμε καλάθι και καταφέραμε και σκοράραμε στο τρανζίσιον. Ξέραμε ότι όποιος έπαιρνε μεγάλη διαφορά θα έπαιρνε και το πλεονέκτημα. Δεν τα παρατήσαμε και συνεχίσαμε να πιστεύουμε. Βάλαμε κάποια σουτ, στο τέλος δείξαμε ψυχραιμία στις βολές και πήραμε μια νίκη που την αξίζαμε».

Ερωτηθείς, δε, για τη συμβολή, στην κατάκτηση της νίκης, του Κώστα Παπανικολάου, απάντησε: «Ο Παπανικολάου έχει παίξει στον Ολυμπιακό και στο παρελθόν και έχει βοηθήσει την ομάδα να κερδίσει τίτλους. Είναι ένα κομμάτι του παζλ που το φέραμε πίσω και είμαστε ικανοποιημένοι γι’ αυτό. Προσθέσαμε άλλον έναν ποιοτικό παίκτη δίπλα στον Σπανούλη, τον Πρίντεζη και τον Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα συνόλου όμως και ο καθένας που μπαίνει να παίξει, δίνει τον καλύτερό του εαυτό. Όλοι είναι απαραίτητοι».

«Κατακτήσαμε μια πολύ δύσκολη νίκη. Κάναμε πολύ καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, καταφέραμε να περιορίσουμε τα ατού του Αρη και φτάσαμε στο αποτέλεσμα που θέλαμε», τόνισε, με τη σειρά του, για τον Ολυμπιακό, ο Χακίμ Γουόρικ.

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2016, 22:59